Dubai legújabb világcsodája: luxushotel a tenger mélyén
Dubai megint meglepetést tartogat a különlegességet szerető és tehetős utazók számára. A tervek szerint a közeli napokban nyitja meg kapuit a világ első, vízalatti szállodája. A Hydropolis nevű szállodakomplexum tervezője a német Joachim Hauser, aki a teljes épületet a víz alá álmodta, és olyan világot teremtett ezzel, amit még sehol sem láthattunk.
Ráadásul nem is a felszín közelében, hiszen az “alkotás” a Perzsa öbölben, 20 méter mélységben található a tengerben, nem messze a már híres, pálmafa alakú mesterséges szigettől. Korábban is voltak próbálkozások víz alatti szállodákra, amelyek közül az első Floridában készült, azonban ezt mérete miatt inkább csak lakásnak lehet nevezni, két szobás, nappalis, konténer-szerű megoldásával.
Kütyü & tudomány
Bruce Jones, a U.S. Submarines cég 50 éves elnöke 2008 szeptemberében tervezi megnyitni Poseidon Mystery Island néven a szállodát. Jones cége eddig főleg luxus magán tengeralattjárók készítésével szerzett hírnevet magának.
A Poseidon lesz a világ első, folyamatosan üzemelő igazi szállodája a víz alatt. A fantázia rajzokon és a videón látható terv szerint a 12 méteres mélységben a víz alatt összeszerelt szállodában a luxus lakosztályok mellett étterem, könyvtár és egy kápolna szolgálja a vendégek kényelmét.
A vendégek természetesen könnyűbúvárként kimerészkedhetnek egy-egy sétára is a környékre. A szállónak helyet adó 30 méter mély lagúnában és a környező sekély tengerben igénybe vehetik egy 16 személyes tengeralattjáró és egy háromszemélyes kisebb járgány szolgáltatásait is.
Az egyes lakosztályok vízhatlan zsiliprendszerrel kapcsolódnak a szálloda vázához, amely folyosóként is működik, és karbantartás céljából lekapcsolhatók.
A Popular Science szerint Jones persze nem az első, aki ilyesmivel próbálkozik, Key Largo (Florida) mellett már 1986 óta működik Gyula víz alatti fogadója (Jules’ Undersea Lodge), amelynek a neve természetesen Verne Gyulára utal. Itt összesen hat vendég helyezhető el a két hálószobás, fürdőszobás víz alatti létesítményben, de ez nem közönséges turistáknak szánt igazi szálloda, használatához képzett könnyűbúvárnak kell lenni, a bejárat is hat és fél méterrel a víz alatt van.
A Poseidon egészen más, száraz lábbal is elfoglalhatja a turista a szállását.
Ami a vállalkozás gazdasági oldalát illeti: magán befeketetők és egy amerikai kereskedelmi bank adják össze a szükséges 105 millió dollárt. Jones és társai abban bíznak, hogy a drága szálloda elég hírességet és milliomost fog vonzani ahhoz, hogy nyereséges legyen. Az építési költségek leszorítása érdekében a szálloda elemeit egy portlandi (Oregon) szárazdokkban szerelik össze és hajóval szállítják a Fidzsi-szigetekhez. A legnehezebb a lakosztályok és az étterem hatalmas ablakainak az elkészítése.