ROMANTINKA MINDHAHÁLIG

“Csak kétféleképpen élheted az életed.Vagy abban hiszel, hogy a világon semmi sem varázslat,vagy abban, hogy a világon minden varázslat." (Albert Einstein)

Zirc, Ciszter apátság


A III. Béla alapította kolostor háromhajós temploma a legnagyobb ciszter templomépület volt a középkori Magyarországon. Egyetlen fennmaradt oszlopa emlékmûként áll a Martin Wittwer tervei szerint épült barokk rendház közelében. A barokk épületegyüttes a hazai ciszter kolostorok közül a legjelentősebb emlék, gazdag múzeumi gyűjteménynek, könyvtárnak és kiállításoknak ad ma otthont.

A kolostort 1182-ben alapította III. Béla. Anyakolostora a burgundiai clairvaux-i apátság. A Szûz Mária nevére szentelt háromhajós temploma a legnagyobb ciszter templomépület volt a középkori Magyarországon. A háromhajós templom részleteit jórészt csak régészeti ásatásból ismerjük, egyetlen oszlopa emlékmûként áll a barokk épület közelében.

A középkori kolostorépület maradványait ugyancsak ásatások tárták fel a barokk templom mögötti arborétumban. A kolostor középkori jelentõségét nem csupán építészeti részletei adták, hanem az itt élõ szerzetesek is. A XIII. század elején egy ideig Johannes Lemovicensis (Limoges-i János) volt apátja, aki jelentõs mûveket írt, majd franciaországi visszatérése után clairvaux-i perjel volt.

A kiemelkedõ középkori kolostor élete 1527-ben szakadt meg a török elõrenyomulásával. Az apátság épülete a török korban leégett, a törökkor után visszatérõ ciszterek már inkább új templomot emeletek, mintsem a Podmaniczkyak által lerombolt korábbi templomot állították helyre. Az új szerzetesek 1726-ban érkeztek a sziléziai Heinrichau ciszter kolostorából, és rendházuk 1733-ra épült fel Martin Wittwer tervei szerint.

A nagyszabású barokk templom építése hosszú ideig tartott, csak 1756-ban került sor végsõ felszentelésére. Homlokzatán két magas torony áll, az oromzati részen egy fülkében a Szûz Mária szobra látható, míg a toronyajtók felett Szent Benedek és Szent Bernát szobra áll. A templom belsejében gazdag díszítés található, amelynek legfontosabb eleme a fõoltár. Az oszlopokkal és szobrokkal ékesített oltár 1754-ben készült, központi oltárképét a közép-európai barokk festészet kiemelkedõ mestere, Franz Anton Maulbertsch készítette. Egy évtizeddel korábban készült a belsõ tér festészeti dísze, amely Wagenmeister József pesti festõ alkotása.

A belsõ berendezés gazdagon faragott elemei közé tartozik a rendi oratórium ablak és az apáti trónus. A rokokó stílus elemeit lehet megtalálni a többi berendezési tárgyon, így az orgona szekrényén és a karzat rácsán is. Gazdag festészeti és szobrászati díszítés és oltárok találhatóak a templomhajóhoz kapcsolódó mellékkápolnákban.

A templomhoz kétemeletes rendház kapcsolódik, amely a XVIII. század elsõ felében épült ki, majd a 19. század közepén egy újabb keleti szárnnyal bõvült. Ugyancsak ekkor készült el a kolostor könyvtára, amely otthont ad gazdag könyvgyûjteményének. Ezek az átalakítások már klasszicista stílusban készültek, így az épület új homlokzati megjelenést kapott.



Zírc a Bakony szíve

Az ország legmagasabban fekvő (400 m) kisvárosát 1182-ben III. Béla király hívására a franciaországi Clairvauxból érkező ciszterci szerzetesek alapították, majd a török hódoltság után 1712-től a sziléziai Heinrichau ciszterei építették újjá, európai hírű szellemi és gazdasági kultúrát teremtve a Magas-Bakony háborítatlan erdőségeinek szívében. A Bakony fővárosaként ismert Zirc - a 82-es főút mellett, Budapesttől 120, a Balatontól 30, Győrtől 60 kilométerre - Veszprém megye egyik legszebb kisvárosa.

A több mint 800 éves település fennállása óta virágzó mezővárosként, járási székhelyként, nagyközségként, majd 1984 óta városként működik. A térség gazdasági és szellemi központjaként vonzáskörzete 28.000 polgárnak kulturális, oktatási, kereskedelmi, szolgáltatási, egészségügyi és államigazgatási feladatait látja el.

A Bakony fővárosának kiemelkedő az idegenforgalma. Látnivalóval, programjaival évente százezernyi látogatót vonz.

Környéke a Bakony-hegység egyik legszebb, turisztikai szempontból is vonzó tája, ahol a fő érték a csend, a jó levegő és a gyönyörű természeti környezet. A Bakony legszebb részén, a Cuha völgyén áthaladó, Győr-Zirc-Veszprém összekötő vasútvonal jó szolgálatot tesz a kirándulni vágyóknak. A túrázók a "0 km-es bakancstól" a kék-piros-sárga-zöld jelzéseket követve a Magas-Bakony legszebb pontjaira juthatnak el.

Kisvárosunkra jellemző a családias hangulatú vendégszeretet: a kulturális kínálat, a turisztikai információs szolgáltatás, számos kereskedelmi egység, panziók, fizetővendég-szolgálat, polgárainak és a civil szervezetek jövőt formáló aktivitása mind az itt élők, mind a Zircre látogatók ellátását, kényelmét, jó közérzetét szolgálják és a városhoz való kötődést erősítik ezen a 7.650 fős lélekszámú, "Gyermekbarát Önkormányzat" címmel bíró településen.

Zirc, a Bakony szíve ma egy dinamikusan fejlődő, jövőképpel rendelkező térségi központ, ahol jó élni, ahová jó megérkezni és ahol érdemes befektetői szemmel is tájékozódni.

Zirc testvérvárosai: Barót (Románia - Erdély) -1990.

Pohlheim (Németország) - 1990.

Nivala (Finnország) - 1998.

 

Évente ismétlődő kulturális rendezvények:

-"Magas-Bakonyi Napok" - hagyományőrző kulturális programok (Reguly Múzeum - évente)

-"Tavaszi Napok" - kulturális rendezvénysorozat (Művelődési Központ - április-május)

-UNITED GAMES Európai Nemzetközi Ifjúsági Fesztivál (Zirc városa - május 23-28.)

-"A BULI" - a család és a barátság napja - zenés nagyrendezvény a Három-hegyen ("A BULI" Alapítvány - július első szombatja)

-Magas-Bakonyi Expo (augusztus utolsó hétvége)

-Német Nemzetiségi Napok (Zirci Német Kisebbségi Önkormányzat - augusztus közepe)

-Diáknap (Zirc Város Ifjúsági Fórum - Zirci Zabhegyező Gyermekanimátorok - október vége)

-Gyermekkarácsony (Zirc városa - december közepe)

 

Látnivalók

 

 



Gótikus pillérköteg:

A legrégebbi emlék a XIII. századból származó gótikus pillérköteg az 1749-ben ráhelyezett barokk Szent Imre szoborral.

 

 

Barokk apátsági templom:

Az 1732-1752 között épített bazilika minor legértékesebb látnivalói a Boldogságos Szűz Mária mennybevitelét ábrázoló Maulbertsch oltárkép, a Wagenmeister freskók, a koncert orgona, a faragott szobrok, berendezések. A templomhoz csatlakozó klasszicista monostort 1726-1927-ig építették.

 

 

Bakonyi Természettudományi Múzeum:

Az 1972-ben alapított múzeum "A Bakony természeti képe" néven 1962 óta folyó tudományos kutató program eredményeit mutatja be: élőhelyek szerint csoportosítva látható a hegység növény- állatvilága a "Kárpát-medence ásványai" című kiállítás

 

 

Zirci Galéria:

Neves hazai és külföldi képzőművészek alko-tásaiból látható kiállítás áprilistól októberig a Galériában. A Bakonyi Pantheonban emlék-táblák őrzik a Bakony neves kutatóinak és Zirc nagy szülötteinek emlékét.

 

 

Reguly Antal Múzeum:

A zirci születésű híres magyarságkutató nyelv-tudós szülőházában kapott helyet az életútját és munkásságát, valamint Zirc és a Magas-Bakony helytörténeti, néprajzi tárgyi emlékeit, szellemi értékeit őrző múzeum. Udvarában népi kismes-terségeket bemutató és oktató műhelyeket alakítottak ki.

 

 

Barokk kistemplom:

A kistemplom (1761-1763) mellett királyi udvarház és középkori templom maradványait tárták fel.

 

 

Reguly Antal Műemlék Könyvtár:

Az Országos Széchenyi Könyvtárhoz tartozó intézmény őrzi az 1700-as évektől a ciszterciek által gyűjtött 65.000 kötetes páratlan értékű ősnyomtatvány-, könyv- és folyóirat ritkaságo-kat. A zirci Wilde család asztalosmesterei által a Bakony fafajtáiból faragott intarziás bútorzat és a terem dongaboltozata maga is műemlék.

 

 

Arborétum:

A ciszterciek alapította nemzetközi hírű 20 hektárján a föld minden részéről telepített fák és növénykülönlegességek között nem kevés a több száz éves példány. Látnivalói még a Cuha-patak hídjai, a halastó és a filagória. 1951 óta országosan védett természetvédelmi terület.

 

 

Mezőgazdasági Gépmúzeum:

A XIX. századtól használatos erő- és munkagépeket, európai és hazai egyedülálló ritkaságokat mutat be az agrárműszaki gyűjtemény.

 





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 28
Heti: 15
Havi: 43
Össz.: 267 868

Látogatottság növelés
Oldal: Zírc a Bakony szíve
ROMANTINKA MINDHAHÁLIG - © 2008 - 2024 - romatika-mindhalalig.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »