ROMANTINKA MINDHAHÁLIG

“Csak kétféleképpen élheted az életed.Vagy abban hiszel, hogy a világon semmi sem varázslat,vagy abban, hogy a világon minden varázslat." (Albert Einstein)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Csór
Csór címere
Csór címere
Közigazgatás
Ország Magyarország Magyarország
Régió Közép-Dunántúl
Megye Fejér
Kistérség Székesfehérvári
Rang község
Irányítószám 8041
Körzethívószám 22
Népesség
Teljes népesség 1679 fő (2001) +/-
Népsűrűség 40,47 fő/km²
Földrajzi adatok
Terület 41,49 km²
Időzóna CET, UTC+1
Elhelyezkedése
Csór (Magyarország)
Csór
Csór
é. sz. 47.2056° k. h. 18.2583°
Csór weboldala

Csór község Fejér megyében, a Székesfehérvári kistérségben.

Fekvése [szerkesztés]

Székesfehérvár és Várpalota között fekszik, utóbbihoz kicsit közelebb. Három kilométerre található Veszprém és Fejér megye határa. Északon a Bakony, délen a Sárrét öleli körbe. Szomszédos falvak közül egyedül Iszkaszentgyörgyre vezet út. Csór kiemelt vízbázissal, rendkívül jó minőségű vízzel rendelkezik. A vízmű mellett található hegyből fakadó karsztforrás látja el vízzel Székesfehérvárt, s a helyi embereket. De egyéb források is léteznek, amik melegvizesek.

Vasútállomása Csór-Nádasdladány, a falutól kb. 5 km-re a Székesfehérvár–Szombathely-vasútvonalon van.

Története [szerkesztés]

1193-ban III. Béla a fehérvári keresztesek konventjének adományozta Bivalt. Bival ma az a terület, amit a hagyomány Gusztus-pusztának hív. Eredetileg a konvent custosának a kezében volt. Ám ezt nem lehet szervesen Csór történetéhez kapcsolni. Nem úgy az 1256-os kódexbeli említést. Ekkor Chort emlegetnek, ami az ótörök Cur méltóságnévre vezethető vissza. Falunk nevét igen sokféleképpen olvashatták a kutatók: Choor, Czor, Chior, Chyor, Csoór.

1476. december 11-e jeles nap a község történetében. Előző napon Mátyás király Fehérvárra jött, hogy bevárja hitvesét Beatrixot. 11-én az egész követség megindult Csór irányába, hogy már ott fogadja a hitvest. Címerben a csukát tálcán felszolgáló fogadós van, valamint Mátyás, meg egy holló. És persze a szőlőfürt.

A török a XVI. század folyamán többször is végigdúlta Fehérvárt és környékét. Akik tudtak, azok a mocsárba menekültek, vagy a környező hegyekbe. De a folyamatos rablások lehetetlenné tették itt az életet. Az viszont biztosan tudjuk az összeírásokból, hogy teljesen soha sem néptelenedett Csór, hiszen működtek a malmok, s másfél jobbágytelek után szedték az adót.

A török elvonulta után főleg református svájciak és katolikus svábok, valamint tótok érkeztek. De jó néhány magyar család is letelepedett. A falu 1780-ban háromnyelvűnek, 1818-ban kétnyelvűnek számított. A falu ősi része a Tabán, amit egyértelműen bizonyít a terület szerkezete (halmaz).

Innentől kezdve a lakosságszám emelkedik, a XIX. század-i gazdasági fellendülés következtében majdnem eléri a kétezret. Főleg agrárnépesség lakja. A kivándorlás és az első világháború visszaveti a növekedést. 1939-ig mérsékelt változást láthatunk. Az újabb háború már nem csak a frontélmények meséléséből áll a csóriaknak. 1944 decemberétől 1945 márciusáig folyamatos harcok dúlnak a német és orosz csapatok között. A polgári lakosság jelentős része nyugat felé menekül.


Csór alapításától napjainkig

 
1193-ban III.Béla a fehérvári keresztesek konventjének adományozta Bivalt. Bival ma az a terület, amit a hagyomány Gusztus-pusztának hív. Eredetileg a konvent custosának a kezében volt. Ám ezt nem lehet szervesen Csór történetéhez kapcsolni. Nem úgy az 1256-os kódexbeli említést. Ekkor Chort emlegetnek, ami az ótörök Cur méltóságnévre vezethető vissza. Falunk nevét igen sokféleképpen olvashatták a kutatók: Choor, Czor, Chior, Chyor, Csoór.

A terület éppenséggel továbbra is a jó halászati lehetőségekből él, s az idegen mesterektől ellesett szőlészkedésből. Öt malma van, csárdája, népessége szépen gyarapodik. Földjei több közepes birtokos kezében összpontosulnak. Igazi főhatalmat egyikük sem tud kialakítani.

1476. december 11-e jeles nap a község történetében. Előző napon Mátyás király Fehérvárra jött, hogy bevárja hitvesét Beatrixot. 11-én az egész  követség megindult Csór irányába, hogy már ott fogadja a hitvest. Három sátrat állítottak fel a szabad mezőn. A királyné fehér, a király pej paripán ült. Ez volt a krónikák szerinti hivatalos verzió. Ámde a nép megőrzött egy mondát, ami szerint a király betért a fogadóba a királyné érkezése előtt, hogy éhségét helyi étkekkel csillapítsa. Csukát kért. A fogadós ki is hozta, de a király legnagyobb megdöbbenésére a hal legértékesebb része hiányzott. Mégpedig a mája. Szóvá is tette, mire a fogadós a legnagyobb alázattal azt válaszolta, hogy a májat a pap kutyája vitte el. Ebből született az a mondóka, amit talán ma már minden csóri ismer: „A csóri csukának nincsen mája, mert ellopta a pap kutyája.” Címerünkben is a csukát tálcán felszolgáló fogadós van, valamint Mátyás, meg egy holló. És persze az elmaradhatatlan szőlőfürt.

A boldog békeévek után nehéz idők jöttek. A török a XVI század folyamán többször is végigdúlta Fehérvárt és környékét. Akik tudtak, azok a mocsárba menekültek, vagy a környező hegyekbe. De a folyamatos rablások lehetetlenné tették itt az életet. Az viszont biztosan tudjuk az összeírásokból, hogy teljesen soha sem néptelenedett Csór, hiszen működtek a malmok, s másfél jobbágytelek után szedték az adót.

A török elvonulta után főleg református svájciak és katolikus svábok, valamint tótok érkeztek. De jó néhány magyar család is letelepedett. Innen van a Magyar utca, Tót utca és Nemet utca elnevezés. A falu 1780-ban háromnyelvűnek, 1818-ban kétnyelvűnek számított. A falu ősi része a Tabán, amit egyértelműen bizonyít a terület szerkezete (halmaz).

Innentől kezdve a lakosságszám emelkedik, a XIX. századi gazdasági fellendülés következtében majdnem eléri a kétezret. Főleg agrárnépesség lakja. A kivándorlás és az első világháború visszaveti a növekedést. 1939-ig mérsékelt változást láthatunk. Az újabb háború már nem csak a frontélmények meséléséből áll a csóriaknak. 1944 decemberétől 1945 márciusáig folyamatos harcok dúlnak a német és orosz csapatok között. A polgári lakosság jelentős része nyugat felé menekül. Ők majd csak májusra térnek haza, hogy megkezdjék a falu újjáépítését.

Az 1945-től 1990-ig tartó időszak ellentmondásos. Sokan költöznek be, növekszik a lakosságszám. Ez főleg Székesfehérvár szívó hatásának, a közeli inotai hőerőműnek, valamint a várpalotai szénbányának köszönhető. Szinte megvalósult a teljes foglalkoztatottság. Akkoriban népesült be a mai Táncsics utca, Vörösmarty utca, Dózsa György utca, Széchenyi utca, Csók István utca, ami korábban grófi szérűskert volt. 1948-tól állami kézbe került az oktatás, 1960-ban pedig átadták a községi művelődési házat. A faluban 1958-tól TSZ is működött.

Történelmünk utolsó 16 éve a demokrácia kiépítéséhez kötődik. 1990-ben polgármesterré választották Csete Dezsőt, aki 2006-ig viselte ezt a pozíciót. Vezetése alatt a faluban tornaterem készült, felújították a kastélyt, kiépült a gáz, szilárd burkolattal látták el az utcákat, telkek kerültek kialakításra, felépült egy tekepálya, egy futballpálya.


Csór história

  Észak-Pannónia rövid története Csór megalapításig

 
A terület adottságaiból egyértelműen tükröződik, hogy az utolsó jégkorszak vége után már emberek élhettek itt. Nehéz azonban meghatározni, hogy pontosan milyen körülmények voltak a dominánsak 10-12 ezer évvel ezelőtt. Amit biztosra vehetünk, hogy valamikor a mai településünk déli határán fejeződött be a nyílt víztükör, amire az itt élő emberek mindennapi megélhetésük miatt halászni jártak. De hogy pontosan hol is éltek, arra a 2004-es ásatások részben már fényt derítettek. Két dombról van szó. Az egyik a mai Tabán délkeleti részén található, míg a másik a falu nyugati határától alig 400 méterre. A rekonstrukció szerint fejlett vízelvezetéssel bíró településekről lehetett szó, amik az évezredek alatt többször is gazdát cseréltek. A kőbaltát, rezet, bronzot, majd a kezdetleges vas szerszámokat használó emberek után megjelentek a római katonák is, akik utat építettek a víz mellé. Olyan utat, ami mind a mai napig létezik, ha mindössze nyomvonalában értve is, s úgy is csak részleteiben. Ez az út része volt az Aquincumot Savariával összekötő hadi útnak, ami Pannónia védelmének szempontjából bizonyult jelentősnek.

A római légiók kedvelt felvonulási területe volt a tölgyerdős Pannónia, hiszen innen lehetett legkönnyebben megközelíteni a Duna folyásának bal oldalát birtokló kvádok és markomannok egységeit. Nem egyszer maga Marcus Aurelius császár is megtapasztalta a táj nagyszerűségét, vadságát. Talán éppen a későbbi Csór területén is átutazott. Ezt nem tudhatjuk, annyi viszont biztos, hogy a folyamatos háborúk miatt a terület katonai parancsnokai feltűnően nagy hatalmat szereztek, amit a császárválasztások alkalmával érvényesíteni is tudtak. A provincia szerepe Róma szemszögéből életbevágó volt, hiszen elvesztése igen nagy riadtságot okozott volna, az ellenség azon nyomban Itáliában találja magát. Ezért aztán mindent meg is tettek az erősítéséért. Egyre több germán eredetű törzs szivárgott be, s kapott letelepedési engedélyt, idővel pedig polgárjogot. Szintén az ásatásokból tudjuk, hogy a rövid hun uralom után előbb a keleti gót törzsek, majd a langobárdok vették át az irányítást. Lovakkal temetkeztek, sok fegyveres csontvázat találtak. Helyükbe a türk eredetű avarok kerültek, akik 250 éven keresztül ellenálltak az északról és délről tapasztalható szláv nyomásnak. A békésebbnek mutatkozó szlávok szimbiózisba kerültek az avarokkal, s a terület így lassan a frankok irányítása alá került, melyből őrgrófságot szerveztek. A Kárpát-medencébe érkező magyar lovasok még pont ebből az átmeneti, szerveződéses időszakból vonták le a megfelelő konzekvenciákat, s lerohanták a vegyes avar-szláv népeket. A frankok képtelenek voltak megvédeni egy erdőktől és lápoktól teli vadregényes világot. A durván 500 ezres magyar-kabar törzsszövetség bő 10 év alatt helyezkedett el. Egyben ez volt a kalandozások sűrűsödésének időszaka is. Géza kikeresztelkedéséig a kárpát-medencei magyarság sem végleges településhálózattal, sem tervezett faluszerkezettel nem rendelkezett. Törzsek szerint telepedtek meg, amik országrészeket birtokoltak. A törzsek élén vezérek álltak, amik a nemzetségeket kormányozták. A nemzetségek főleg az azonos identitással és szokásokkal bíró családok összességét jelentették. Olyan családokét, amik tagjai vérrokonságban álltak egymással. Egy-egy család egymástól 2-3 kilométer távolságban telepedett meg egymástól. A törzs vezetőjének hívására a nemzetségfők és a családfők összeszedték lovasaikat és portyára indultak. Afféle pénzszerző vállalkozások voltak ezek, amik biztosítottak a magyarság vezető szerepét a főleg már szláv etnikumú népesség felett. Ez a főség volt a szlávság teljes beolvadásának az oka. Átvették nyelvünket, szokásainkat, kultúránkat. A magyarság pedig átvett olyan szláv szavakat, amiket korábban nem ismert, s amik főleg a helyi közigazgatásban, az állattartásban és a földművelésben voltak használatosak.

Végül is minden Szent István idejében változott meg. A pogány szertartások helyébe keresztény vallásosság került, a szálláshelyekből falvak lettek, az állandó vándorláshoz szokott magyarságot helyhez kötötték. A falvak központjába a templom került, a nemzetségfők maguk köré gyűjtötték a családfőket, s kialakultak a helyi elitek. Ezek arra törekedtek, hogy megőrizzék vezető pozíciójukat, s lehetőleg szavatolják a nyugalmat. A kalandozások már rég befejeződtek, kialakult a vármegyerendszer, a királyok erős központi hatalom kiépítésén dolgoztak. A megyei adózás alapja a föld volt, amin dolgozni kellett. Kialakult a földhöz tartozó szolgai réteg, ami felett szabadon rendelkezhetett a földesúr. Ez a rendszer szilárdult meg a XI. század végére.

1. Észak-Pannónia rövid története Csór megalapításáig
2. Csór alapításától napjainkig




A csóri Csuka csárda


Mi lett volna, ha…
 

Fotó: A szerző felvétele

Csór neve hallatán, az alliteráció okán is, rögtön a csóri Csuka csárda neve és képe jelenik meg előttem, mivel sokat jártam arra. De őrzök egy másik képet is, a Képes Krónika iniciáléjának felnagyított fényképét. A történet, amelyről a krónikaíró segítségével szólok, Szent László király halálával (1095) kezdődik. Ekkor öccsének, Gézának elsőszülött fiát, Kálmánt és nem Álmost koronázták királlyá, ahogy ezt László szerette volna. Kálmán átengedte a hercegséget Álmosnak. Ebből (is), ahogy a Képes Krónika írja, „sok rossz történt”: örökös volt az árulkodás, a megvádolás, a hamis hitegetés. Kettejük viszonya konfliktusokkal volt teli, amelyet a bizalmatlanság légköre mérgezett. A vége: Álmos megvakíttatása. Ezt s az előzményeket így beszéli el a Képes Krónika szerzője:
Az Úr 1106. évében visszatért Álmos herceg Passauból, a király békességgel fogadta. Ezután Álmos Lengyelországba futott, majd ismét visszatért Magyarországba, elfoglalta Újvárt. Ennek hallatára a király ostrom alá vette a várat; midőn másnapra ostromot tervezett, íme a herceg hirtelen lóra pattant, kiment a vár kapuján, egyedül nyargalt a király táborába, az uralkodó lába elé borult, és mindenek füle hallatára bűnösnek vallotta magát. A királyt ez váratlanul érte. Megbocsátott a hercegnek, sőt a herceg közbenjárására még a várban levő magyarokra sem neheztelt. Ezután a herceg Jeruzsálembe ment, és midőn szerencsésen visszatért, a vadászatban lelte örömét, a király pedig megadott neki mindent, ami a vadászathoz kell.
A herceg ezután Dömösön monostort épített, s meghívta a királyt, jöjjön el a fölszentelésére, ám a palotabeliek megvádolták a herceget: kelepcét készít, hogy megölje a királyt a monostor épületében – meg is tette volna bízvást, ha a király barátai nem őrködnek. A király haragra gyúlt és el akarta fogni, de a főtisztelendő püspökök és más derék főemberek tudták, hogy ez hamisság, és csak a herceg ellenségei találták ki, közbenjártak hát érte a királynál, és összebékítették. A király elbocsátotta békével a herceget, hogy vadásszék a Bakonyban. Tisztességadás ürügyével két jobbágyát is vele küldte, hogy jelentsék a királynak, ha a herceg ellene mesterkedik.
Elérkezett a herceg Csórba, elbocsátotta sólymát, és az varjat fogott. Egyszerű lélekkel mondotta ekkor a herceg a jobbágyoknak: „Mi volna, ha a varjú megesküdnék a sólyomnak, hogy nem károg többé, ha elbocsátja?” De azok így feleltek: „Hiába esküdne a varjú, a sólyom nem bocsátaná el, de a varjú sem esküdhetne meg, mert oktalan állat.” A herceg szavait még azon az éjszakán megjelentették a királynak. A herceg ismét Passauba futott, hogy a német király segítségét kérje…
Az Úr 1113. évében a császár hatalmas sereget mozgósított, és Magyarország határára jött, hogy tárgyaljon a királylyal, és békét szerezzen köztük; ez meg is történt. A király sok ajándékot küldött a császárnak, és így tisztességgel hazamenesztette. A békekötést követően azonban a király elfogta Álmos herceget meg kisded fiát, Bélát, és megvakíttatta őket…
Mi lett volna, ha a varjú megesküdött volna a sólyomnak, ha ezután a sólyom elbocsátotta volna a varjút, ha Álmos herceget és fiát, a későbbi II. Bélát nem vakíttatja meg Kálmán? Tudom, hiábavaló kérdés ez, de mégis, ha választ kellene adni, annyit mondhatunk: más lett volna a középkori magyar történelem.


Csór rövid története.

1356. Csóri Csuka és egy Horog (GCCsHo)
Szenes horog
Szenes horog
Piknikezőhely és rejtek látképe a sziklás oldalról
Piknikezőhely és rejtek látképe a sziklás oldalról
A rejtők apraja
A rejtők apraja
A rejtekadó fa tél végén
A rejtekadó fa tél végén
A völgyben
A völgyben
A sziklás oldalon
A sziklás oldalon
A fennsíkon
A fennsíkon
Adonis vernalis
Adonis vernalis
Viola odorata
Viola odorata
Draba lasiocarpa
Draba lasiocarpa

Térkép: 
Áttekintő térkép - kattintásra megnyílik a www.terkepcentrum.hu vektoros, nagyítható térképe
Ládatérképek:
Szélesség N 47° 13,580'
Hosszúság E 18° 15,356'
Magasság: 230 m
Megye: Fejér
Koordináta a turistautak.hu térképén
Koordináták letöltése GPS-be
Közeli ládák
Közeli pontok


 


[WAP]
A láda egy jellegzetes soktörzsű fa tövében van.
A 8-as főútról a Csóri Csuka Csárdától észak felé haladunk 1200 m-t. Itt (47 12,987' 18 15,389') hagyhatjuk az autót és rátérünk a piros sáv jelzésre. Kb 1100 m könnyű séta után elérjük a Szenes horog völgyet. A láda a völgy "innenső" (lankás) oldalán van elrejtve nem messze onnan, ahol a P sáv jelzés jobbra a völgy felé fordul. Jó piknikező helyet, vadregényes, szűk völgyet és a túloldalon meredek sziklákat is találunk itt.


A ládába TravelBug helyezhető.


(Csór, Szenes horog)

Csór adatai:
Község Fejér megyében Székesfehérvártól nyugatra a 8-as főút mentén. Lakosai száma kb 1400.

Csór története:
A helység a tekintélyes Chori (Csóri) család birtokában állt az Árpád-korban. A XIII. századtól folyamatosan említik írásos források. Ebben az időben Palota várának várbirtokához tartozott. Csór lakói a földművelés és az állattenyésztés jövedelme mellett malom-, halastó- és vámjövedelmek után adóztak Palota várának. A község területén belül kis vízimalmok álltak, amelyeket még a törökkor után is használtak. A falu 1332-ben épült templomát a törökök el akarták bontani, hogy négyszögű faragott köveit a fehérvári építkezéseknél felhasználják. Az itt élő protestánsok ekkor felajánlották, hogy hasonlóan kidolgozott köveket szállítanak Fehérvárra, ha cserében megkapják a templomot. Így került és maradt 1746-ig a templom a protestánsok tulajdonában. A katolikusok által történő visszavételéhez egy anekdota fűződik: az alispán ebédre invitálta a protestáns lelkészt, s beszélgetés közben 3 máriásért megvásárolta tőle a templom kulcsait, majd kijelentette, hogy a kulcsok, s mindaz, amit a kulcsok zárnak, az ő birtokát képezik. Így került vissza a templom a katolikusok tulajdonába, de a protestánsoknak megengedte az alispán, hogy oratóriumot építsenek maguknak.
(Forrás: www.vendegvaro.hu)

Csóri Csuka:
Csórhoz egy, az utazó Mátyás királlyal kapcsolatos történet is kötődik:
Mátyás király egy ízben Csór környékén vadászott. Vacsoráját Csóron költötte el, ahol csukát rendelt. Mivel azonban a kocsmáros nagyon szerette a csukamájat azt szépen kivette és a királynak máj nélkül szolgálta fel a csukát. Mivel Mátyásnak is ez volt a kedvence számonkérte a fogadóst, aki így felelt: "A csóri csukának nincs mája".
Mátyás erre röviden ennyit mondott: "A palotai pálcának pedig nincsen száma". A fogadósnak ennyi elég volt és tüstént felszolgálta a királynak a csukamájat is, nehogy a király deresre húzassa. A Csóri Csukáról elnevezett vendéglő ma is működik, a 8-as főút mentén.

A Horgok:
Az Csór - Inota-készenléti lakótelep vonaltól északra elterülő, a Keleti Bakonyhoz tartozó dombság számos érdekes kirándulóhelyet rejt, melyet talán méltatlanul hanyagolunk. Keletről Iszkaszentgyörgy, északról Bakonykúti, Guttamási és Kincsesbánya határolja. Legmagasabb pontja nyugaton a Baglyas-hegy (363m). (Itt található a GCVp láda is. A hegy 363 m-es magassága talán nem tűnik nagynak, de meredek sziklás oldalai miatt csalós. A Baglyastól keletre elterülő fennsíkról számos száraz völgy fut dél felé, amelyeket horognak neveznek: Sár-horog, Túró-horog, Száraz-horog, Szenes-horog. Ezek a fennsík sziklagyepes takarójával szemben erdős-völgyek. Ezek közül a legkeletibb a Szenes-horog, amely a többi erdős völgy mellett a több, mint egy kilométeres sziklasorával is hívogat.

Megközelítés, környezet:
A 8-as főúton a Csóri Csuka Csárda közelében a  N 47° 12,320' E 18° 15,536' 120 m [GCCsHo+Letérés] N 47° 12,984' E 18° 15,399' 190 m [GCCsHo+1parkoló] pontnál hagyhatjuk az autónkat. Jobbra letérünk a piros sáv Piros sáv N 47° 13,479' E 18° 15,534' 237 m [GCCsHo+1kilátás],  N 47° 13,610' E 18° 15,455' 267 m [GCCsHo+2kilátás],  N 47° 13,688' E 18° 15,381' 269 m [GCCsHo+3kilátás]

A láda rejtése:
A láda a völgy "innenső" oldalán van elrejtve nem messze onnan, ahol a piros sáv Piros sáv jelzés a völgy felé fordul. Egy jellegzetes soktörzsű fa tövében van a dátumkijelzős konyhai tárolóedény (20x16x9cm). Rejtéskor teleraktuk ajándékkal. (pl. kerékpár computer). Természetesen mindenkinek ajánljuk, hogy menjen le a völgybe és másszon fel a túloldali sziklákra is. A jelszó természetesen ékezet és szóköz n jelzésre, átvágunk a mező túlsó sarkához és kb 1100m könnyű séta után elérjük a Szenes horog völgyet, ahol erdős vadregényes, szűk völgyet és meredek sziklákat találunk. A fennsík széle kiválóan alkalmas klasszikus pokrócos piknikezésre is (tűzgyújtás a terület száraz sziklagyep miatt szerintem semmiképpen NEM ajánlott!). Aki pedig sziklákra vágyik azt is megkaphatja ezeken a pon
kereszteződésnél észak felé fordulva 400 m-t aszfaltos úton, innen egyenesen tovább jó minőségű murvás úton haladunk. További kb 800 m után tokon:élkül.

Csór környéke képekkel..

2009. 01. 15.


 
 
   Csór környékének "mini" szurdokvölgyei (1) a Szenes-horog
 

 
 
Csór környékének "mini" szurdokvölgyei (2): a Száraz-horog

Csór környékének "mini" szurdokvölgyei (3): a Baglyas-hegy NY-i oldalának szurdokai

 

 

 

 

 

 

 







 




 



 


 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 47
Tegnapi: 28
Heti: 47
Havi: 75
Össz.: 267 900

Látogatottság növelés
Oldal: Csór története.A csóri Csuka csárda,
ROMANTINKA MINDHAHÁLIG - © 2008 - 2024 - romatika-mindhalalig.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »