Borsos varjúháj
Alacsony, tömött párnát képező talajtakaró, mely rendkívül szárazságtűrő, így ideális déli fekvésű sziklakertebe. Aranysárga virágai hosszan díszlenek napon és félárnyékban is.
Virágzási idő: június-augusztus
Növénymagasság: 15-20 cm.
Tarka varjúháj
Alacsony, párnát képező, tarka virágú talajtakaró. Szárazságtűrő, sokáig virágzik. Napra, félárnyékba.
Virágzási idő: június-szeptember
Növénymagasság: 15-25 cm
Kaukázusi varjúháj
Örökzöld, alacsony szőnyeget alkotó növény. Levele zöldes bordó, virága bordópiros. Laza, jó vízáteresztő talajt kedvel. A szárazságot jól tűri. Talajtakaróként szegélyekre, sírokra vagy sziklakertbe ültessük. Napra, félárnyékba.
Virágzási idő: május-augusztus
Növénymagasság: 10 cm
Olasz harangvirág
Búzavirágkék kis virágaiért kedvelik, melyek tömött párnát képeznek. Lombja télen is zöld. Vonzó virágdísz falakra és sziklakertbe is. Napra, félárnyékba.
Virágzási idő: június-augusztus
Növénymagasság: 15 cm
Medvecsenkesz
Tömött gyepet alkotó 10-15 cm magas fű, levele szúrós hegyű kissé merev. Virága keskeny, finom, zöldes kalásza megérve halványsárga. Sovány, laza, kavicsos talajba ültessük, nedves talajba elpusztul.
Felhasználás: kavicstörmeléken, sziklakertben szépen díszlik.
Virágzás: június - július
Piros kristályvirág
Húsos szétterülő szárú évelő. A száraz, napos helyet, homokos talajt szereti. Ciklámen színű pompás virágaik csak napsütésben nyílnak. Legyökeresedő szárukkal gyorsan terjednek.
Virágzás: május-augusztus
Növénymagasság: 10 cm
Homokhúr
Fehér virágaival hódító évelő. Párnás növekedésű, napos fekvést kíván. Virágágyba, sziklakertbe, rézsűre ültessük.
Virágzási idő: május-július
Növénymagasság: 10-20cm
Sziklakertek lakója a varjúháj. (sedum)
A sziklakertek egyik jellegzetes növénye a varjúháj, amely számtalan formában és színben előfordul, sőt nagyon kedveli a napos homokos talajú kereteket is.
Változatosan és színesen is be lehet ültetni egy sziklakertet a varjúháj fajtáival, hiszen színben és formában igen változatos nemzettség. Vastag húsos pozsgás leveleiben hosszú ideig képes a vizet tárolni, így nyáron a legnagyobb melegben és szárasságban sem szenved hiányt.
Virágaik sárga, piros vagy épp fehér színben pompáznak a nyár közepétől, dús csoportos csillag alakban nyílnak. Több mint 500 fajtájuk ismert, egész Európában megtalálható, és vadon is elterjedt növény.
A varjúháj könnyen szaporítható, akár magvetéssel, akár tőosztással , még a kezdő kertésznek sem okozhat gondot. Ültethetjük a már említett sziklakertbe, de erkélyre balkonládába, sírokra, vagy szegélynövénynek is alkalmas. Félárnyékban is jól érzi magát, de valamennyi napfényre azért szüksége van főleg a virágzás idején, és a levelek színesedéséhez.
Ha önnek is van olyan kert része kedves olvasó ahol már a fű sem él meg nyáron oda bátran ültessen varjúhájat, hiszen ez a növény az extrém meleget is elviseli nyáron, az egész napos forróságot és a száraz homokos talajt, persze azért vizet kell neki adni, de nem naponta.
A varjúhájak nemzettségében megtaláljuk az alacsony 10 cm nagyságút és az akár 60-70 cm nagyságúra megnövő fajtát is, így kertünkhöz tudjuk igazítani színét formáját, magasságát is.
Magas növésű pl. a Sedum Matrona amely akár 70 cm nagyságot is elérheti virágai lilás rózsaszínek.
30-40 cm nagyságot érhet el a pompás varjúháj, amelynek virágai rózsaszín színben pompáznak.
Talajtakaró növénynek kiváló a borsos varjúháj, amely alacsony növekedésű és párnaszerű dús gyorsan növő hajtásai vannak, virágai apró sárga színűek.
De ez csak pár a család színes és változatos tagjai közül.
Ha ön is szeretne egy ilyen szívós nem túl igényes növényt a kertjébe látogasson el a legközelebbi kertészetbe és válogasson össze több féle varjúhájat, amelyek nyáron színessé varázsolják kertjét, erkélyét, még a kezdő kertészek is sikerrel nevelhetik.