ROMANTINKA MINDHAHÁLIG

“Csak kétféleképpen élheted az életed.Vagy abban hiszel, hogy a világon semmi sem varázslat,vagy abban, hogy a világon minden varázslat." (Albert Einstein)

 
Az Arborétum és a "Pepi-kert" története az olasz eredetű Bolza család nevéhez fűződik. Bolza Péter tábornok 1798-ban lett szarvasi földbirtokos, amikor elvette feleségül Harruckern János György unokáját, Stockhammer Antóniát. Fiuk, Bolza József feleségével, gróf Batthyány Annával kezdte meg az Anna-liget fásítását. A parkban és a később épült kastélyban ma a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működik. Az ifjú Bolza József - akit "Pepinek" becéztek - a mai Arborétum magasabban fekvő részein - amelyet az árvizek nem öntöttek el -, ültetett el néhány fát. Később a szarvasi kastélyt és a birtokot Bolza Pál (1861-1947) örökölte. Emellett nagybátyjától, Bolza Józseftől megkapta a jelenlegi Arborétum területén lévő "ligetes, fás legelőt", ahol aztán a Körösök szabályozásának befejeztével, az 1890-es években kezdte meg a nagyobb arányú telepítést. Az Anna-ligeti park sok értékes fáját ültette át a mai helyére, illetve számos növényritkaságot hozott, hozatott a világ minden tájáról. Kertjének felügyeletét az 1940-es években az államnak ajánlotta fel.

Az államosítást követően az Arborétumnak számos gazdája volt. A terület egyre bővült, új gyűjtemények születtek. Az intézmény ma öt fás gyűjteményt gondoz 82 ha területen. További feladata az oktatás, kutatás, közművelődés és termesztés. 1985-ben a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem keretében önálló intézetté alakították. Ma a jogutód Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Karának felügyelete alatt tevékenykedik.

A gyűjtemények közül három látogatható: a legidősebb, a "Pepi-kert", a Mitrowssky-kert és a hajókikötőhöz vezető betonúttól délre fekvő, ún. "Konyhakerti" rész. Nem látogatható a parkerdő és a törzsültetvény a faiskolával.

A gyűjteményben közel 1600 fa- és cserjefaj, fajta, változat található, ebből 1200 a lomblevelűek száma. Az Arborétumban található törzskönyvezett növények alkotják az "élő" génbankot és a törzsültetvényt. A fák és a cserjék mellett kb. 250 lágyszárú növényfaj fordul elő az Arborétum területén. Fajgazdag növényvilága mellett a terület bővelkedik rovarokban és madarakban egyaránt. Közel 150-re tehető a madárfajok száma, amelyek egy része átvonuló vagy csak időszakosan megjelenő. Élnek itt emlősállatok is: apróbb rágcsálók, vakondok, sünök, nyulak, s néhány őz és róka.

A leírtak is bizonyítják, hogy ez az emberi alkotás okszerű tevékenységgel egyre természetközelibbé alakítható.


Látogatás

Az Arborétum egész évben, minden nap látogatható reggel nyolc órától sötétedésig.

A látogatók a bejáratnál válthatják meg a belépőjegyet vagy a bérletet.
A belépőjegy ára:

  • diák, nyugdíjas 400 Ft
  • felnőtt 600 Ft

A négy alkalomra szóló bérlet ára:

  • diák, nyugdíjas 1400 Ft
  • felnőtt 2200 Ft

Csoportok számára előzetes bejelentkezésre - időpontegyeztetés után - szakvezetés igényelhető.
A szakvezetés díja: 3.500 Ft/óra

A terület bejárását tájékoztató táblák, illetve az évszakokra megszerkesztett kísérőfüzetek grafikus térképei segítik. Mozgássérültek számára kerekes kocsival folyamatosan járható útvonal a park központi részén van kialakítva kb. 1000m hosszon.

Az Arborétum - az idős faegyedek nagy száma miatt - szeles, viharos időben saját felelősséggel látogatható.
A csoportos látogatói balesetbiztosítás díját a belépőjegy ára tartalmazza.


Növényáruda és ajándékbolt

A bejáratnál található növényáruda és ajándékbolt március 15. és november 15. között tart nyitva hétfő kivételével 9-től 17-ig.

Az árudában a növények, az ajándékboltban kiadványok, könyvek, képeslapok és különböző ajándéktárgyak vásárolhatók, amelyek Szarvas várost vagy az Arborétumot jelenítik meg.

További információk az árudáról



Kiegészítő infrastruktúra

Az Arborétum területén, a bejárathoz közel büfé és mosdó található, ezek nyitvatartási ideje: március 15. és november 15. között minden nap 9-től 17-ig.

 


A kiállító- és szállásépület nagyterme kisebb rendezvények, értekezletek, tanácskozások számára optimális helyszínt biztosít. A bérlettel kapcsolatban előzetes egyeztetés szükséges. A bérleti díj 10.000 Ft/óra

 


Szarvasi Arborétum

A SZARVASI ARBORÉTUM

A Szarvasi Arborétum ma öt fás gyűjteményt gondoz 82 ha területen. Ezek közül három látogatható: a legidősebb, a Bolza Pál alapította "Pepi - kert", az 1951 - ben idecsatolt ún. Mitrowssky - kert és a víztoronyhoz (hajókikötőhöz) vezető betonúttól délre fekvő ún. "Konyhakerti" rész. A "Pepi - kert" - hez északon csatlakozik a terület másik felét kitevő, jelenleg nem látogatható többi gyűjtemény (a parkerdő, törzsültetvény), valamint a faiskola.

A múlt században a vízszabályozások előtt gyakori áradások és a sokszor tartós vízborítás hatására az arborétum túlnyomó részén igen kötött réti agyagtalaj képződött, helyenként szikes foltokkal.

Az éghajlat e tájon, a Körösök völgyében kifejezetten kontinentális (ingadozó hőmérséklet, kevés csapadék, gyakori aszályos nyár), és különösen azon fajok számára kedvezőtlen, amelyek a világ más, kiegyenlítettebb éghajlatú tájairól származnak.

Az évek múlásával ugyanakkor a kedvezőtlen külső viszonyok ellenére az arborétum belső klimatikus viszonyai a megtelepedett fák és cserjék számára egyre kedvezőbbé váltak. Az erdősáv és az annak védelmében felnőtt, csoportosan telepített faállományok ugyanis csökkentik a szél sebességét és szárító hatását, cserjékkel körülvéve zártak lettek, megőrzik a párát, ezért nappal hűvösebb is van a parkban, mint azon kívül.

A fás növénygyűjteményben közel 1600 fa- és cserjefaj, illetve -fajta és fajtaváltozat található. Ebből 1200 a lomblevelűek száma, 300 az örökzöldeké, amelyek zömmel fenyőfélék.

Az arborétum alapvető értékei, a fák és a cserjék mellett a területen sok lágyszárú növény is található. Az elmúlt években közel 250 fajt regisztráltak, többségük a kert nagy esztétikai értéket képviselő gyepfelületen él. További 52 telepített faj is gyarapítja a növényzet változatosságát, de gazdag és érdekes a gombavilág is.

(Öt év vizsgálatai során 211 féle kalapos gombát találtak.)

Közel 100 - ra tehető a madárfajok száma. Sokuk állandóan itt tartózkodik és fészkel, mások csak átvonulnak vagy időszakosan jelennek meg. Élnek itt emlősállatok is : apróbb rágcsálók, vakondokok, sünök, nyulak, néhány őz, és időnként belátogat egy - két róka is.

Az Arborétum igazgatója - Dr. Sipos András - a következő szavakkal ajánlja az ide látogatóknak ezt a gyönyörű parkot :

"... az Arborétum az elmúlt több mint 100 év alatt a környezetétől eltérő új élőhellyé vált, és az év összes időszakában tartogat látnivalót :

  • januárban és februárban: a lombos fák egymástól különböző, sokszínű levéltelen ágrendszere, mellettük a tűlevelűek fakó zöldjei, a varázsmogyoró virágai, a hóvirág, a hunyor a legfeltűnőbbek.
  • márciusban és áprilisban: az ibolya, a nárcisz, az aranyvessző, a babérhanga, a korai díszcseresznyék, a havasszépék, a liliomfélék, a lonc és az egyes orgonafajták virága jelzik a tavasz jöttét.
  • jus a tavaszi virágzás fő ideje: orgonák, díszalmák, somok, a vadgesztenye, bazsarózsa pompáznak.
  • augusztusban és szeptemberben: a trombitavirág, csörgőfa, a barátcserje és a végzetfa virágzik.
  • októberé a lombszíneződés: kitűnnek a tupelófa, az ámbrafa, a varázsfa, a juharok, a tölgyek.
  • novemberben és decemberben: egy korai havazás után a hó mintha fehér ceruzával hangsúlyozná ki a lombtalan ágszerkezet változatos kontúrjának és a hósapkával borított tű- és lomblevelű örökzöldeknek a szépségét. Ez a kép aztán megmaradhat vagy akár többször megismétlődhet az év első két hónapjában is, majd újra jön a tavasz, folytatódik a természet önmagát megújító körforgása. "
  •  
               
     
               
     
               
     
               
     
               
               
               
     
           
               
           
               
           
               
           
               
               
               
               
             
           
  •  
      
     

    Fenyőfa

    ((Szarvas, 2004 nyár)

    A fenyő gyümölcse

    ((Szarvas, 2004 nyár)

         

    A régi Magyarország történelmi középpontja

    (Szarvas, 2004 nyár)

     

    Lepke és virág

    (Szarvas, 2004 nyár)

       


     

     

     


    Park 2.

    (Szarvas, 2004 nyár)

       


    Pávák az erdőben

    (Szarvas, 2004 nyár)


    Piros virágzat

    (Szarvas, 2004 nyár)

         

    Szines nyár 1.

    (Szarvas, 2004 nyár)

     

    Szines nyár 2.

    (Szarvas, 2004 nyár)

           

    Kőrös Békésszentandrásnál

    (Szarvas, 2004 nyár)

     

     

     

       
           
           
              
   
           
         
           
 



 
 
 




   




   




   




   
           
         

 
 

           

 
  

           
 
 
           

 
 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 28
Heti: 19
Havi: 47
Össz.: 267 872

Látogatottság növelés
Oldal: Szarvasi arborétum
ROMANTINKA MINDHAHÁLIG - © 2008 - 2024 - romatika-mindhalalig.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat